Yunanistan Dışişleri’ne çağrıldı: Adalardaki adalardaki gelişmelere son çağrıldı

class=”medyanet-inline-adv”>

Ege Denizi’nde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait asker olmayan hava araçlarında, Gayri Askeri Statüsündeki Adalar (GASA) Midilli ve Sisam’da, ABD tarafından hibe edilen zırhlı asker kıyafetlerimizdi. Yunanistan tarafının, zırhlı kıyafetlerin nasıl olacağı belirlenir. Şevkiyat, görüntüde resmi olarak tespit edildi. Güvenlik kaynakları, 18 Eylül ve 21 Eylül’de yaşanan bu olaylar, Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın adaları silahlandırmaya ve GASA okulunu kabul etmeye başlama en açık ifade olarak.

Türkiye, Yunanistan’ın Midilli ve Sakız adalarına ABD menşeili zırhlı araçları konuşlandırmasını Yunanistan ve ABD nezdinde protesto etti. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Christodoulos Lazaris’i bakanlığa çağırdı. Büyükelçiden adadakilere gösterilenlere oğul gösterme ve askeri statüyü ihya etmesi istendi. Türkiye ABD’ye verilen protestoda değil, Doğu Ege adalarının statüsüne riayetinde ve silahların kurtarılması için kullanılmaması için hedef hedef talebinde bulunmak.

class=”medyanet-inline-adv”>

YUNANİSTAN’DAN ZİRHLİ ARAÇ SEVKIYATİ

Ege Denizi’nde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait asker olmayan hava araçlarında, Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüsündeki Adalar (GASA) Midilli ve Sisam’a, ABD tarafından hibe edilen zırhlı araçları sevkettiğini ortaya çıkardı.

Skandal olarak sevkiyata yönelik elle tutulurken, güvenlik kaynakları, 18 Eylül ve 21 Eylül’de yaşanan bu olaylar, Türkiye’ye yakın adaları silahlandırmaya ve GASA statüsünü okumaya yönelik devamın en açık göstergesi olarak.

YUNANİSTAN GÖRÜNTÜLER KARŞISINDA NE DİYECEĞİNİ ŞAŞIRDI

Türkiye, Yunanistan’ın uluslararası hukuk ve ruhuna aykırı bu saldırgan eylemlerini ‘asla kabul edilemez’ olarak değerlendirirken Yunanistan manzara görünümünde neredeyse ne diyeceğini şaşırtacak.

CNN Türk Atinasi Yorgo Kırbası, CNN Türk ekranlarında Yunan sayfalarının çizimlerinin yorumlarını şu şekildedir;

class=”medyanet-inline-adv”>

“Dışişleri kaynakları ve Yunan haber siteleri’Türk medyasındaki haberlere yorumsuz’ demekle yetindiler.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan çağrıldı:

TELEVİZYONLARDA AKILALMAZ BAŞLIKLAR! TÜRKİYE’YE CASUS SUÇLAMASI

Kimi ‘yalan haber’, kimi ‘Türkler bizi gözetliyor’, kimi ‘Türkler adaların silahlandırılmasını yeniden yetiştiriyor’ dedi.

Bazı televizyonlar ‘Yeni tahrik’, ‘Türklerden tehlikeli oyun’ , ‘Türkler hem casusluk yapıyor hem de bu fotoğrafları yayınlıyor’, ‘Türk İHA’ları casusluk yapıyor’ başlıklarını kullanımlar.

class=”medyanet-inline-adv”>

23 ADADAN 16’SI SİLAHLANDIRILDI

Yunanistan 1960’lardan beri Lozan’ın yanı sıra 1947 Paris Antlaşması’na da aykırı bir bir şekil bularda birbiriyle yer alan 23 adadan en az 16’sını silahlandırdı. Uyumlarda ismen belirtilmeyen bir adada da askeri kuvvet bulunduruyor.

Yunanistan adaları silahı olduğunu inkar etmiyor, Türkiye’den saldırganları iddiasını ile meşru müda müdafaa hakkını kullanarak birda silahını savunduğunu öne sürüyor.”

Gazeteler Türkiye’ye çirkin ve asılsız aramalarda eski Yunan siyasetlerinden gelen kadar gelen tek bir kelime yok.

2 yıl önce Meis için de benzer tartışmaların yaşandığına dair bir olay, “Sanırım üzerinde durmadan üzerinde durmadan bu duraktırmaya devam edin.” dedi.

.

Leave a Comment