Yunanistan’da yaşadıkları kitap oldu: Avrupalı ​​olmaktan utanıyorum

Kuruluş Tarihi: 15 Kasım 2022 11:49

Yunanistan, İspanyol gazeteci Jose Nunez’in kaleme aldığı kitapla çalıyor. Yunanistan’daki göçmen kampında yaşadıklarını anlatan İspanyol gazeteci, ‘Avrupalı ​​olmaktan utanıyorum’ dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Dünya, İspanyol gazeteci Jose Nunez’in kaleme aldığı Yunanistan’ın hatıralarını konuşuyor.

2016’da Yunanistan’ın Yanya yolcusu altı kilometre dışında yer alan Katsikas’taki bir mülteci kampında 40 gün geçiren gazeteci burada yaşadıklarını ‘Avrupalı ​​olmaktan utanıyorum’ sözü ile temelleridi.

Ordu tarafından yönetilen Suriye, Afganistan ve Irak’tan gelen dışarıdan göçmen aileye ev sahipliği yapan kamptaki yaşamı anlatan Nunez ‘kamptaki yaşamını nasıl tanımlıyorsunuz’ sorusuna şu cevabı verdi;

‘Sanırım bunu en iyi şekilde kullanmak ‘kelime çatışmasızlık’. Tabii aynı zamanda zor, adaletsiz ve günlük bazda zor… Ama kişisel olarak en çok algıladığım duygunun çaresizlik olduğunu belirtiyor.’

Euronews’te yer alan haberlere göre, Yunanistan’daki kampa ilk gittiğinde gözlerine inanmayan İspanyol gazeteci, ‘Karavan ya da benzeri bir şey yoktu, sadece su geçirmez olmayan savaşçılar vardı. Bu nedenle yağmur yağdığında tam bir felaket olabilir’ dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kampta pek çok gönüllünün yer aldığını söylediği Nunez sözlerine şöyle devam etti;

‘Eğer bağımsız gönüllüler duaları, o insanlara ne olacağını kabul etmeyeceğim. Elbette durum biraz düzeldi ama o gün Avrupalı ​​olmaktan utanıyordunuz.’

‘Şukran arkadaşlarım’ (Teşekkürler dostlarım) adlı kitap, İspanya’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden olan Círculo Rojo Ödülü’ne aday gösterildi.

Öte yandan İzmir’de, 3 gün içinde yasa dışı bölgelere yurt dışına çıkmaya çalışan ve Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itilmeleri sonucu mahsur kalan toplam 185 göçmen kurtarıldı.

Yapılan bilgilendirmede, 11 Kasım tarihinde İzmir’in Seferihisar Dikili açıklarında denizde mahsur kalan 37 kaçak göçmenin, 12 Kasım tarihinde Menderes ve Çeşme ilçesi açıklarında 44 kaçak göçmenin, 13 Kasım tarihinde ise Çeşme, Menderes ve Seferihisar ilçeleri açıklarında 4 farklı lastik bot içinde 105 göçmenin kurtarıldığı ifade edildi.

.

Leave a Comment