Yunanistan’dan akıl almaz iddia! ‘Bize tuzak kurdular’

Kuruluş Tarihi: 18 Kasım 2022 09:24

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın dün Libya’da karantina altına alınması krizinin ardından Yunan medyası kendilerine tuzak biriktirmeyi öne sürdü. Yunanistan’ın yaşadığı tuzağa düşmemesi ile övünen TaNea gazetesi bu durumu ‘Ankara’nın egemenlik haklarına meydan okuduğu dönemde verilen açık bir mesaj’ yazdı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Libya ziyareti, Yunan bakanın Trablus’ta uçaktan inmeyi reddedip Bingazi’ye gitmesiyle bir krize dönüştü.

LİBYA’DAN SERT TEPKİ GELDİ

Libya söz konusu duruma anında tepki vermek Yunanistan’ı kınadı. Libya Atina’daki maslahatgüzârını istişareler için geri çekmeyi kararlaştırdı. Trablus’taki Yunan maslahatgüzarı ise Libya Dışişleri’ne çağrıldı.

Yunanistan'dan akıl almaz iddia Bize tuzak kurdular

DENDİAS: GÖRÜŞMEYE ZORLADILAR

Dün yaşanan krizin ardından Yunan medyasına konuşan Dendias, Libya Dışişleri BakanıLeyla el Menguş’un emrivaki yaptığını öne sürerek “Geçici hükümetinin dışişleri bakanı görevlerine beni görüşmeye zorlamaya çalıştı, bunun sonucunda Trablus gezimi yarıda kestim ve Bingazi’ye uçtum.” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

TÜRKİYE İLE MUTABAKATA İMZA ATMİŞTİ

Libya Dışişleri Bakanı Menguş’un yatak odası usulleri nedeni ile Dendias’ı havaalanında beklediğini açıklamıştı. Ancak görünen o ki Manguş’un varlığı Yunan Bakanı rahatsız etmişti.

Dendias’ın evlenmek istemediği Libya Dışişleri Bakanı Manguş, Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırasına imza atmıştı.

Yunanistan'dan akıl almaz iddia Bize tuzak kurdular

TEK DERTLERİ TÜRKİYE! LİBYA’DAKİ TÜRK VARLIĞINI MASAYA YATIRDILAR

Yunan Bakan, krizin ortaya çıkmasının ardından yayıldığu Bingazi’de geldiğimizki gayrimeşru komuta güçlerinin lideri Hafter ile görüştü.

Dendias daha sonra Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akila Saleh ile bir araya geldi. Diplomatik kaynaklara göre görüşmede ‘Libya’daki Türk Varlığı’ hükümetin yatırıldı ve Dendias Türk-Libya muhtıralarının kınanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AKILALMAZ İDDİA: BİZE TUZAK KURDULAR

Yunan TaNea gazetesi dün gözaltına alınan krize ilişkin skandal ifadeler kullandı.

‘Yunanistan’a şantaj girişimi beyhude’ Başlık ile verilen haberde Dendias’a Libya Dışişleri Bakanı Leyla el Menguş ile yolculuğun yükselme amacı ile tuzak bir ağırlık sürüklendi.

class=”medyanet-inline-adv”>

TaNea buradaki temel amacın, Türkiye-Libya muhtırasının Yunanistan tarafından sınırlandırılmış olarak egemenliğini sağlamak iddia etti ve Yunanistan’ın bu tuzağa düşmemesinin Ankara’nın egemenlik haklarına meydan okuduğu bir dönemde açık bir mesaj olduğunu yazdı.

Yunanistan'dan akıl almaz iddia Bize tuzak kurdular

ASİL SORUN TÜRKİYE-LİBYA ANLAŞMASI

Yunanistan, TÜRKİYE ile Libya arasında, 27 Kasım 2019’da imzalanan mutabakat protokolünü ve bu yıl 3 Ekim’de imzalanan hidrokarbon alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptını tanımlıyor.

Yunan hükümeti, Trablus merkezli Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin görev süresini sona erdiğini ve Libya’da halkta temsilin geçici yönetimi, uluslararası anlaşmalar yürütme yetkisi iddia ediyor.

.

Leave a Comment