Zehirden fark yokmuş! Meğer “sakın yemeyin” denen ne varsa içindeymiş! Bir daha ağzınıza bile sürmeyeceksiniz

Kahvaltılık mısır gevrekleri pratik olabilir ancak davranışlarınız için büyük risk oluşturuyor. Ne sizin ne de Avrupa’yı tercih etmemesi gerekenin başında yer alıyor. Temposu yüksek yaşam tarzlarında, her zaman bir şeyler yaparak hızlı yollarına geri dönüyoruz. Buna yemeklerimiz de dahildir. Kahvaltı gününü ‘kral yemeğiü’ olsa da, insanlar mısır gevreği gibi hızlı hazır, yemeye hazır ve işlenmiş yiyeceklere yöneliyor.

Mısır gevreği ve süt ya da sadece sade ve meyveler eklenerek en kolay kahvaltı seçeneklerinden biri olarak ön plana çıkar. Çoğu aile, her sabah farklı mısır gevreği markalarını ve lezzetlerini araştırmayı sever. Ama her gün mısır gevreği yemek ne kadar doğru?

Hatta onlar için farklı çeşidi olan kahvaltılık mısır gevreği, kahvaltı öğünü için çeşitlilik sunar. Mısır gevreğini daha da çekici kılan, çilek, karışık meyve, badem ve organik bal gibi çeşitlerdir.

Yağ oranları yetersiz, bu da başarılarının nedenlerinden biri olabilir. Ama aynı şeker geçişleri ve ilave tuzları (sodyum) bulunur.

Kalp görevlerini riske atıyor

Beslenme uzmanı Kavita Devgan, mısır gevreğinin besin değerlerinin düşük olduğunu ve düşük lif oranını ele geçirdiğini bu yüzden de tokluk hissettirmeyeceğini söylüyor. Mısır gevreği yemeğinden kısa süre sonra tekrar acıkacak ve tekrar yemek isteyeceksiniz. Devgan, mısır gevreklerinin temelde kalp sağlığı olmak üzere insan sağlığı için zararlı ölüm bulutları çiziyor. İngiliz Kalp Vakfı, tam gözlemli bir gözlem olarak mısır gevreğinin tek başına yenildiğinde kahvaltı için iyi bir seçim olmaması bir süredir devam ediyor.

Evinizde varsa hemen çöpe atın

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’ne göre, yoğun bir şekilde işlenmiş gıdaların kullanımı söz konusu olduğunda birçok sağlık riski vardır. bazı kanser hücrelerini korur. Ağır şekilde işlenmiş gıdalar genellikle gıdanın tadını daha iyi hale getiren sağlıksız bir şekilde sunulabilir yağ şeker, ve sodyum içerir, ancak bunların çok önemli sağlık sorunlarına yol açar. Obezite, diyabet, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon sağlık sorunlarından bazılarıdır.

Gıda katkı maddeleri, gıdaların tat, renk ve kokularının içeriğinde önemli rol oynamaktadır. MDPI’ye göre, gıdanın beslenme yapısı değişiyor.

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’nda beslenme profesörü olan Dr. Frank Hu, ilave alımının daha yüksek tansiyon, inflamasyon, kilo alımı, diyabet ve yağlı hastalıkları gibi etkileri kabul ediyor. Hepsi “kalp krizi ve ölüm riskinin çoğu” ile bağlantılıdır. Mısır gevreği ayrıca yüksek bir glisemik indekse sahiptir. Bu diyabetle savaştan herkes için iyi değildir.

Bilinenin zıt kalorisi çok

Uluslararası Davranışsal Beslenme ve Fiziksel Aktivite Dergisi, yüksek kalorili gıdaların tüketiminin kilo alımına neden olabileceğini paylaştı.

Plos One’a göre, muhtemelen HFCS sırasında artan fruktoz tüketiminin metabolik işleyişini tetikleyebileceğini gösteren bir kanıt var.

.

Leave a Comment